Call: 0123456789 | Email: info@example.com

Kombi Petek Isınmıyor


Dışarısı çok soğuk, kış ülkeyi kontrol ediyor ve akşam sıcak oturma odasında kendinizi rahat ettirmek istiyorsunuz. Eğer sadece ısıtma ısınırsa! Bu, birçok ev sahibinin ve kiracıların kış aylarında ve maalesef, zaman ve tekrar, birçok hakikatten korktuğu bir senaryo. Isıtıcı her zaman güvenilir bir şekilde çalışmışsa, gerçekten soğuduğunda sizi hayal kırıklığına uğratır. Büyük sorun, bir evin veya dairenin soğuk havada çok çabuk soğumasıdır. Her odada acı bir şekilde soğuyana kadar sadece birkaç saat sürer.

Elbette, böyle bir durumda, bir hatayı mümkün olduğunca çabuk bulmak ve düzeltmek için uğraşırız. Birçok durumda hatanın kendisini düzeltmek oldukça olasıdır. Bu nedenle, ısıtma teknisyenini aramadan önce bazı noktaların kontrol edilmesi önerilir. Arızayı kendiniz tamir edemeyebilirseniz bile, yardım için çağrılan teknisyenin uygun yedek parçaları getirmesini sağlamak için olası nedenleri kontrol edebilirsiniz.

Kombinin kontrol edilmesi

Kışın eve gelen ve soğuk bir daire bulduğu herkes çoğu durumda hemen ısıtma mühendisine döner. Bununla birlikte, bunlar kullanımdaki saatin etrafında değildir. Ama herkesin yapabileceği birkaç şey var. Böyle bir durumda, öncelikle radyatörlerin kontrol edilmesi önemlidir.

Kombinin havalandırılması zaten yardımcı olabilir

Bir radyatör üst alanda soğuksa, ancak alt alanda sıcak ise, radyatörde hava olması mümkündür. Bu durumda, ısıtıcının havalandırması sorunu zaten bir tamirci çağırılmadan çözebilir. Radyatörün tam olarak nasıl havalandırılacağı, buradan öğreneceksiniz: ısıtıcıyı havalandırın.

Termostatik vanayı kontrol edin

Radyatördeki hava her zaman bir radyatörün ısınmamasının sebebi değildir ve termostatik vanada bir sorun olabilir. Bu valf sıkışmış veya kireçlenmişse, ısıtıcı ısınamaz. Kazanın kendi içinde ısınması, ancak sadece tek radyatörlerin soğuk olması nedeni bu olabilir. Bu, bir usta çağırmadan kendiniz tarafından kolayca çözülebilen bir sorundur.

Valf sıkışır mı? – Bunu nasıl belirliyorsun?

Birçok termostatla, açılıp kapanırken hafif bir tıklama sesi duyulması söz konusudur. Valfin genellikle dışarı çıktığı ve radyatörü ısındığı nokta budur. Bu ses duyulmazsa, valfın suçlu olması muhtemeldir. Bu tıklamayı duymadıysanız, termostatın ayar kafasını hemen çıkarmanız tavsiye edilir.

  1. Birleştirme somununu gevşetin – bu bir boru anahtarı ile en kolay olanıdır
  2. Valf milini kontrol edin. Bu, ideal olarak beş milimetrelik çıkıntı yapmalıdır, üstelik, valfe kolayca geçmelidir. Bu durumda değilse, soğuk ısıtmanın sebebi bulunur.

Termostatik vanayı serbest bırakın

Sıkışmış veya kalsifiye valf gövdesini serbest bırakmanın iki yolu vardır:

  1. Uygun bir nesne ile ve iğ iğnesiyle dikkatle vurmak çok kolaydır.
  2. Bir pense ile mil iğnesini çekebilirsiniz.

Genellikle kalemi parmağınızla bastırmak yeterlidir. Küçük bir yağlama yağı bile pimi tekrar çözmek için en uygun çözümdür.

Pimin tekrar hareket etmesi çok kolay ise, sadece ayar kafasının tekrar vidalanması gerekir. İdeal olarak, ısıtma şimdi tekrar sıcak olacaktır.

Isıtma düzenli olarak devam ediyor mu?

Birçok ısıtma elemanı, ısıtmanın düzenli bakımının çok önemli olduğunu bilir, ancak bu bakım genellikle ihmal edilir. Bu bakım sırasında hidrolik ayarlama hemen gerçekleştirilebilir. Bunun yapılmaması da ısıtıcının ısınmasına sebep olabilir. Hidrolik dengeleme yapılırsa, ısıtma sistemi mükemmel şekilde optimize edilir. Yükleyici ısı enerjisi dağılımını doğru şekilde ayarlayacaktır. Hidrolik dengeleme ile birlikte düzenli bakım, soğuk kış mevsiminde ani bir arızaya engel olabilir.

Son çare – Isıtma mühendisini işe almak

Bu adımların hepsi işe yaramadıysa, kalorifer mühendisini işe almak için hiçbir şey kalmadı. O zaman sorun, sahada uygun bilgi olmadan değiştirilmemesi gereken yerlerde de görünüyor. Burada uzman tam olarak doğru iletişimdir, böylece ev yakında tekrar güzel ve sıcak olur.

Have any Question or Comment?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir